Duyurular

Anamur ile ilgili genel bilgileri paylaştığımız web sayfamız açılmıştır. Herkese hayırlı olsun. Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz


Vefat eden yakınlarınızın bilgilerini gönderin yayınlayalım.


Düğün, ölüm, sünnet vss duyurularınızı bize gönderin yayınlayalım.Bütün eş dostunuzun bilgisi olsun.


Mersin Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Geçinin sumağa ettiğini, sumak da geçiye eder...
Sponsorlarımız
HALK OYUNLARI GENEL BİLGİ


   Anamur Yöresi Halk oyunları Türkiye Literatüründe Kaşıklı tür oyunlara girmektedir. Oyunların tümü türkülü oyunlardır. Enstrüman olarak klarnet, bağlama, kaval, keman, kabak kemane, koltuk davulu kullanılmaktadır.Ayrıca türkülere eşlik edecek solist de bulunabilir. Bölgede ayrıca solist yerine genellikle ritm çalan veya kemane çalan kişi oyunun türküsünü de okumaktadır.Oyunlar Kız erkek karışık oynanabildiği gibi sadece erkeklerin oynadığı oyunlar da vardır. Otantik şekilde oynandığı zaman Zeybek adı verilen oyunları ise kızlar kesinlikle oynamaz, sadece erkeler oynarlar.

    

Oyunların çıkış noktası ise TAŞ ELİ Platosu adı verilen bölgedir. Yapılan araştırmalarda Anamur'a gelen ilk türk boyunun Orta Asya üzerinden Orta Anadolu Bölgesi'ne oradan da Gülnar ilçesi üzerinden Anamur'a geldiği ortaya çıkmıştır. Taşeli platosu incelendiğinde bir üçgen teşkil ettiği, yukarı bölümde(Kuzeyde) Mut ilçesi, sağ tarafta(Doğuda) Silifke ilçesi ve sol bölümde(Batıda) ise Anamur İlçesinin bulunduğu görülecektir. İşte bu üçgenin içi TAŞELİ platosudur.Zaten bölgede üç ilçede kaşıklı oyunlar oynanmaktadır. Bunlar da yukarıda belirttiğimiz gibi Anamur, Silifke ve Mut dur.     Bölgede oynan Oyunları 3 ilçede de görmek mümkündür. Hatta ki aynı oyunları farklı versiyonları, daha doğrusu ezgileri aynı, ancak figür ve sözleri farklı bir şekilde görmek mümkündür. Dolayısıyla birbirinden ayrılmaz bir durumdadır. Bu birliktelik yukarıda bahsedildiği üzere oyunların TAŞELİ platosundan çıkmasından kaynaklanmaktadır.  Ancak  kanımızca bazı yerlerde yapılan yanlış bir uygulamayla bölgede üç ilçede oynan oyunları karıştırıp İÇEL yöresi adı altında sahneye koyma çalışmaları yapılmaktadır. Oysa oyunların çıkış noktası TAŞELİ platosudur. Oyunlara; TAŞELİ bölgesinden derlenen  oyunlar olarak, TAŞELİ BÖLGESİ OYUNLARI dense herhalde yanlış bir uygulama olmayacaktır. İÇEL dendiği zaman işin içine Tarsus ilçesi de girmektedir. Tarsus ta ise Adana yöresine benzer bir şekilde Halay bölgesi oyunları oynanmaktadır. O zaman İÇEL yöresi içine biraz da Halay bölgesinden oyunlar katılması gerekiyor ki bu da zaten imkansız bir olaydır. 

   

Kısaca Anamur yöresine ait halk oyunları TAŞELİ bölgesinden çıkmıştır. Daha doğrusu oyunlar genelde yayla göçleri sırasında ortaya çıkmıştır. Bölgede yaşayan insanlar yörük olduklarından dolayı yazı yaylada kışı ise sahilde geçirmektedirler.Günümüzde bile  İlçede yaşayanlar yaz aylarında yaylaya göçmektedirler. Yayla tabir  edilen yerler ise TAŞELİ platosudur. Yüksek Toros dağlarının tepeleridir. 

 

Anamur'un beyliklerle idare edildiği eski dönemlerde Anamur'a 6 km. uzaklıkta bulunan ve Danışman adı verilen tepede beyler kendi idaresinde bulunan obaları buraya getirir ve Danışman eğlenceleri adı verilen eğlenceler düzenlenirmiş. Bu olay yayladan dönüşte de aynı şekilde tekrarlanırmış.Hatta ki Kıbrıs'tan rum kızlar getirilir bu eğlencelerde oynatılırmış. İşte bu eğlencelerin de oyunların çıkış noktası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER LİNKLERDE SİZLERE, YÖREDE DERLENMİŞ OYUNLARIN TÜRKÜ SÖZLERİ, NOTALARI VE ÖYKÜLERİ VERİLMEKTEDİR. AYRICA YÖREYE AİT BAZI FOLKLORİK BİLGİLER DE VERİLMİŞTİR. LİNKLERE TIKLAYARAK BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.

 

LİNKLERDE ULAŞACAĞINIZ BİLGİLER İÇİN KENDİ KİŞİSEL ARŞİVİNDEN  FAYDALANDIĞIM HOCAM SAYIN AYDIN DOLUOĞLU'NA....

 

AYRICA, TÜRKÜLERİ DERLEMEDE YARDIMCI OLAN VE MÜZİKLERİ İLE EŞLİK EDEN SAYIN; Ahmet BÜLBÜL, Ali KÜÇÜKDERYA, Mahmut NARMAN'a VE TÜRKÜLERİ NOTAYA ALAN KARDEŞİM ŞAHİN DOĞAN'A DA TEŞEKKÜR EDERİM...

Site Editöründen Mesaj
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Görkem Çoban
Bozdoğan/Anamurluyum. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim. Burs arıyorum.

Mustafa AVCı
Ahmet bey, Ankara da yaşıyorum, hava soğuk dışarı çıkmak zor. Klavyeye Kükür yazdım çıkan bağlantılardan sizin sayfanıza tesadüfen ulaştım. Yani sizin bu sayfayı şimdi görmüş oldum. Geç kalmışım, bir Kükür'lü olarak sizi yüz yüze de tanımak isterim. Kükür ile ilgili bilgiler için teşekkürler.

Hüseyin TURUL
Değerli Hemşehrim Ahmet Doğan Bey , sizlerede daha öncede yazdım , iletişim kurmaya çalıştım ama cevap alamadım. Umarım Anamur için çabalarınızın meyvesini allırsınız , bende çok uğraştım birşeyler katalım Anamur'a diye ama algısız veya beceriksiz önetimlerden dolayı maalesef başarısız olduk. Umarım hayırlı olur.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top