Duyurular

Anamur ile ilgili genel bilgileri paylaştığımız web sayfamız açılmıştır. Herkese hayırlı olsun. Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz


Vefat eden yakınlarınızın bilgilerini gönderin yayınlayalım.


Düğün, ölüm, sünnet vss duyurularınızı bize gönderin yayınlayalım.Bütün eş dostunuzun bilgisi olsun.


Mersin Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Geçinin sumağa ettiğini, sumak da geçiye eder...
Sponsorlarımız
ANAMUR YOLLARI


Yörede yaşamış olan Anamur'un Kızılca köyünden  olan Kanuni Ahmet ÇAVUŞ, balkan harbine gider ve orada yaralanır. Bir sahra hastanesinde tedavi görür. Bu arada da memlekete Ahmet Çavuş'un öldüğü haberi gelir. Askere giderken yaylada bıraktığı sevgilisini de Ahmet Çavuş öldü dendiği için başkasına verirler ve Anamur'a gelin gönderirler. Oysa Ahmet Çavuş ölmez, Bir ayağının dizden aşağısı bir patlama esnasında yaralanır ve dizden aşağısını keserler ve oraya ağaçtan takma bir ayak yapılır ve memleketine geri gönderilir.

 

 

Ahmet Çavuş günler sonra yaylada bıraktığı sevgisilisine kavuşma ümidi ile yaylaya geri döner. Duyar ki sevdiceği Anamur'a gelin gönderilmiş. Sevgislinin ardından yayladan Anamur'a kadar takma ayağı ile yola düşer. İşte bu türküde sevgilisinin ardından yayladan Anamur'a kadar olan mesafeyi nasıl gittiğini, sevgiliye nasıl serzenişte bulunduğunu dile getirir.

 

 

Türkünün içinde de açıkca görüleceği üzere, yayla ve Anamur arasındaki kayrak çakıllı yollardan nasıl yürüdüğünü, torosların tepesinden Anamur'un nasıl göründüğünü türkü sözlerinde bulabiliyoruz. Diğer yandan oyunda ise en belirgin özellik, ayağı topal birininin yolda yürümesini sembolize eden bir çökme ve kırılma hareketinin olmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OYUNUN SÖZLERİ:

1) Anamur Yolları                                                      2) Bende bir yar sevdim                                          Yar yar amman,edalım aman                                     Yar yar amman,edalım aman

    Gayrak da çakıllı acanım                                          Uyar da akıllı acanım

   Sürmelim ben yandım amman                                   Sürmelim ben yandım aman

 

3) Anamur üstünü

    Yar yar yar yar aman, edalım man

    Duman da bürümüş a canım

    Sürmelim ben yandım aman

 

 

 

OYUNUN NOTALARI:

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Editöründen Mesaj
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Görkem Çoban
Bozdoğan/Anamurluyum. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.sınıf öğrencisiyim. Burs arıyorum.

Mustafa AVCı
Ahmet bey, Ankara da yaşıyorum, hava soğuk dışarı çıkmak zor. Klavyeye Kükür yazdım çıkan bağlantılardan sizin sayfanıza tesadüfen ulaştım. Yani sizin bu sayfayı şimdi görmüş oldum. Geç kalmışım, bir Kükür'lü olarak sizi yüz yüze de tanımak isterim. Kükür ile ilgili bilgiler için teşekkürler.

Hüseyin TURUL
Değerli Hemşehrim Ahmet Doğan Bey , sizlerede daha öncede yazdım , iletişim kurmaya çalıştım ama cevap alamadım. Umarım Anamur için çabalarınızın meyvesini allırsınız , bende çok uğraştım birşeyler katalım Anamur'a diye ama algısız veya beceriksiz önetimlerden dolayı maalesef başarısız olduk. Umarım hayırlı olur.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top